U Maruševcu je prigodnom svečanošću obilježeno još jedno ime značajno za maruševečku, ali i hrvatsku povijest.
Naime, Udruga prijatelja Maruševca koja u suradnji s Ogrankom matice hrvatske Varaždin i pod pokroviteljstvom Općine Maruševec, godinama provodi programe obilježavanja znamenitih Maruševčana, ovog je puta podsjetila na Andriju Tomašeka povodom njegove 105. godišnjice rođenja.
Tomašek je rođen 1919. godine u Čalincu, a umro je 2019. u Zagrebu. Diplomirao je na Historijsko – teoretskom odjelu Muzičke akademije Zagreb 1957. godine, a usavršavao se na Muzičkom fakultetu Univerziteta u Oxfordu.
Andrija Tomašek bio je povjesničar glazbe, glazbeni pedagog, pisac i kritičar. Radio je kao administrativni tajnik Hrvatskog glazbenog zavoda, bio je profesor i direktor na Muzičkoj školi „Pavao Markovac“, predavač na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, muzički kritičar (Oko, Politika, Vjesnik), suradnik stručnih časopisa, enciklopedija, radija i televizija kao urednik i autor emisija, a uređivao je i muzičke časopise (Muzika, Muzička kultura).
Vodio je amaterske zborove (Vinko Jeđut, Ivan Goran Kovačić), predavanjima popularizirao muziku u narodnim i radničkim sveučilištima, za Muzičku omladinu.
Sudjelovao na brojnim stručnim kongresima, djelovao je u Udruženju muzičkih pedagoga Hrvatske, Društvu skladatelja, Zajednici muzičkih škola i Saboru kulture.
Bio je član Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog muzikološkog društva, Kajkavskog spravišća, Matice hrvatske, počasni član Hrvatskog glazbenog zavoda i Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.
Tomašek je autor preko tisuću objavljenih ili emitiranih radova; novinskih kritika, prikaza i osvrta, recenzija, eseja, rasprava i monografskih radova - knjiga.
Iako sjećanje na znamenitog sumještana blijedi, a s njegovim djelovanjem nažalost nije upoznata domaća javnost, ova je svečanost dala svoj doprinos da ne padne u zaborav.
Svečanost je u Maruševcu započela himnom, koju je otpjevao mali zbor Osnovne škole Gustava Krkleca u Maruševcu, pod vodstvom učiteljice Maje Piljek.
Prigodnim se riječima na početku obratio načelnik Općine Maruševec Mario Klapša te naglasio nekoliko ključnih detalja iz bogatog životnog opusa slavnog sumještana. Klapša je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je zajedničkim snagama, a u suradnji s obitelji Andrije Tomašeka, kćerkom i suprugom, koje su tom prigodom dale na uvid izložene knjige, dokumente i neka osobna odlikovanja Andrije Tomašeka, građani Maruševca dobili snažnije spoznaje o njegovoj veličini. Obećao je daljnju potporu aktivnostima kojima će se čuvati i obilježavati ime i djelo znamenitog sumještana.
Okupljenima se obratila i predsjednica Udruge prijatelja Maruševca Blanka Glavica–Ječmenica, koja je prigodno, nakon izvedene himne naglasila kako je upravo Andrija Tomašek, koji je uz brojne svoje aktivnosti muzikologa, zapravo pravog istraživača hrvatske glazbene prošlosti napisao knjigu „ Lijepa naša – pripovijest o hrvatskoj himni“. To je jedina do sad objavljena knjiga na tu temu i doista nas čini ponosnima, zaključila je Glavica-Ječmenica.
Veliko je zadovoljstvo što je Udruga uspjela promovirati još jednog u nizu znamenitih Maruševčana, a i ponos što je tako jedno relativno malo mjesto dalo toliko značajnih ljudi, čija djela nadmašuju rodni kraj i postaju važna za Domovinu i puno šire.
Prigodno predavanje o životu i profesionalnom djelovanju Andrije Tomašeka održala je dr.sc. Zdenka Weber, muzikologinja, glazbena publicistica, pedagoginja i diplomatkinja, koja je Tomašeka osobno poznavala i s njim surađivala.
Od niza zanimljivih podataka o bogatom djelovanju, brojnim priznanjima, spomenula je je njegov veliki društveni angažman kroz razne oblike, poticanje i organiziranje amaterizma, bez kojeg profesionalizam nije cjelovit. Mnoge vrijednosti koje je Tomašek u glazbenom stvaralaštvu, učenju i izvođenju promovirao, nažalost su napuštene, što je velika šteta za hrvatsku glazbenu scenu i glazbeni odgoj, ukazala je Weber. Naglasila je da je cjelokupni opus djelovanja Andrije Tomašeka toliko opsežan da zaslužuje cjelovito stručno istraživanje i neke nove radove na tu temu, što je vremenski zahtjevno.
U nastavku programa, prigodnu vlastitu pjesmu posvećenu Maruševcu „Privez, odvez, zavez, vez“ pročitala je varaždinska pjesnikinja Ksenija Kancijan. Pjesmu Ernesta Fišera „Začudni pjesnici“ pročitala je pjesnikinja Ljubica Ribić. S time i minutom sjećanja u tišini te zahvalom nedavno preminulom Ernestu Fišeru, Maruševčani su se oprostili od dragog prijatelja.
Na kraju svečanosti, uz suglasnost prisutnih, obitelji i načelnika Općine, prihvaćen je prijedlog, da u skorije vrijeme u rodnoj kući Andrije Tomašeka u Čalincu, koja je sada uređena u Etno kuću, bude postavljeno prigodno obilježje, da je u njoj rođen i živio znameniti Maruševčan.